Türkiye Cumhuriyeti

Tallin Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Estonya’da yaşayan sevgili vatandaşlarımız ve değerli Eston dostlarımız,

Türkiye ve Estonya arasındaki köklü ilişkilerin temelleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Estonya’nın ilk Cumhurbaşkanı Konstantin Pats tarafından atılmıştır. Türkiye ve Estonya, iki genç Cumhuriyet olarak, 1 Aralık 1924 tarihinde imzaladıkları Dostluk ve İşbirliği Anlaşması ile siyasi ilişkilerini başlatmıştır. Türkiye’nin 4 Eylül 1935 tarihinde o dönemdeki az sayıda Büyükelçiliklerinden birini Tallin’de açmış olması ve Estonya’nın Sovyetler Birliği tarafından işgalini tanımaması iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini pekiştirmiştir. Estonya’nın 20 Ağustos 1991 tarihinde yeniden bağımsızlığına kavuşmasının ardından Büyükelçiliğimiz de 1 Kasım 2001 tarihinde Tallin’de tekrar faaliyete geçmiştir.

15 Eylül 2015 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Estonya nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunuyorum. Görev sürem boyunca, Büyükelçilik mensuplarımızla birlikte Estonya’yla ilişkilerimizi Türk ve Eston halkları arasındaki karşılıklı dostluk ve işbirliği anlayışı temelinde her alanda daha da geliştirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca siz değerli vatandaşlarımıza  daha iyi hizmet vermek için çaba harcayacağız.

Bu vesileyle, Türk ve Eston halkları arasında karşılıklı temasların her geçen gün arttığını görmekten memnuniyet duyduğumu vurgulamak istiyorum. Halen Türkiye, Eston vatandaşlarının turistik amaçlarla en çok ziyaret ettiği ülkedir. Benzer şekilde,   Estonya’daki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan gençlerimizin sayısı da her yıl artmaktadır. Türk ve Eston halklarının birbirini daha iyi tanımasını sağlayan bu temasların iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki çabalarımıza güç vereceği muhakkaktır.

Sizlerin Büyükelçiliğimizin faaliyetlerine destek ve katkınızı almaya önem veriyoruz. Bu çerçevede görüş ve önerilerinizi öğrenmekten memnuniyet duyacağız.

Estonya’da Büyükelçiliğimizin kapısının sizlere her zaman açık olacağını hatırlatır, bu vesileyle şahsım ve Büyükelçilik çalışanları adına en iyi dileklerimle birlikte saygılarımı sunarım.