Türkiye Cumhuriyeti

Tallin Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye - Estonya Siyasi İlişkileri, 17.03.2016

24 Şubat 1918 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Estonya ile ilişkilerimizin temeli, 1 Aralık 1924 tarihinde imzalanan "Dostluk ve İşbirliği Anlaşması"na dayanmaktadır. Estonya’nın 20 Ağustos 1991 tarihinde yeniden bağımsızlığını elde etmesi üzerine, 2 Ekim 1991 tarihinde imzalanan Ortak Bildiri’yle Türkiye ile Estonya arasında diplomatik ilişkiler yeniden tesis edilmiştir.

Türkiye ile Estonya arasında dostane ilişkiler ve yakın işbirliği mevcuttur. Estonya’nın SSCB tarafından ilhakını tanımayan Türkiye’nin, Estonya’nın NATO üyeliğine verdiği güçlü destek, ilişkilerin olumlu seyretmesinde önemli rol oynamıştır. Öte yandan, Estonya’nın da Türkiye’nin AB üyeliğine vermekte olduğu destek ilişkilere olumlu yansımaktadır. Güncel uluslararası sorunlara benzer yaklaşımlar içinde bulunan Türkiye ile Estonya arasında BM, NATO, Avrupa Konseyi gibi önemli uluslararası kuruluşlarda yakın işbirliği sürdürülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 23-24 Ekim 2014 tarihleri arasında Estonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımız, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik ile Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker refakat etmiştir.     

1997 yılından bu yana Tallin Üniversitesinde Asya Çalışmaları altında faaliyet gösteren Türkoloji Bölümünde Yunus Emre Enstitüsü desteği ile bir Türk akademisyen görev yapmaktadır.  

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında esir düşerek Estonya’ya getirilen Osmanlı askerlerinden burada hayatlarını kaybedenler anısına Estonya’nın Rakvere şehrinde 14 Kasım 2008 tarihinde bir şehitlik anıtı açılmıştır.

Estonya’da yaklaşık 250 vatandaşımız ikamet etmektedir.